DeKalb Sending 14 Teams to the First Round of Basketball State Playoffs

Arabia Mountain junior Makayla Jamison (12) and her Lady Rams teammates begin the Class 4A state playoffs hosting Heritage-Catoosa on Tuesday (Feb. 23) at 5:30 pm. (Photo by Mark Brock)

Arabia Mountain junior Makayla Jamison (12) and her Lady Rams teammates begin the Class 4A state playoffs hosting Heritage-Catoosa on Tuesday (Feb. 23) at 5:30 pm. (Photo by Mark Brock)

The Class 4A No. 7 ranked Arabia Mountain Lady Rams kickoff state playoff action for the 14 DeKalb playoff entries by hosting Heritage-Catoosa on Tuesday at 5:30 pm.

Arabia Mountain is one of eight girls’ teams headed to the state playoffs joining six boys’ squads who qualified for the “March to Macon” for the state championship round.

Heritage (17-8) comes in as the No. 3 seed from Region 7-4A while Arabia Mountain earned (14-2) a home game by finishing as the No. 2 seed in Region 6-4A.

Other Class 4A girls’ games include Druid Hills (11-14), the Region 6-4A No. 3 seed, heading to Northwest Whitfield (13-10), the 7-4A No. 2 seed, and 6-4A No. 4 seeded Stephenson (5-13) traveling to 7-4A No. 1 seed Pickens (20-4). Both games are set for 6:00 pm starts.

The No. 4 ranked and 5-5A No. 1 seed Southwest DeKalb Lady Panthers (18-6) open the Class 5A state playoffs hosting Region 8-5A No. 4 seed Walnut Grove (14-12) at 6:00 pm. In other Class 5A girls play the Martin Luther King Jr. Lady Lions (16-5) go on the road as the 5-5A No. 3 seed to face 8-5A No. 2 seed Greenbrier (21-3) at 6:00 pm.

The final girl’s game on Tuesday has Region 5-3A No. 4 seed Redan (10-8) travels to North Georgia to face the Region 8-3A champion and No. 9 ranked Stephens County (16-7).

The only boys’ game on Tuesday involves a Top 10 battle as the Class 2A No. 4 ranked Columbia Eagles (17-6), the 6-2A No. 3 seed, travel to Somerville to take on No. 10 ranked Chattooga (17-3), the 7-2A No. 2 seed.

 

Raheem Swain (2) leads the No. 6 ranked Lithonia Bulldogs into the state playoffs with a home game on Wednesday (Feb. 24) at 6:00 pm against Greenbrier. (Photo by Mark Brock)

Wednesday features four home games for DeKalb teams including the Class 5A No. 6 ranked Lithonia Bulldogs (16-3), the No. 2 seed), hosting 7-5A No. 3 seeded Greenbrier (16-10) set for a 6:00 pm tip.

The Columbia Lady Eagles (15-7) are the only girls’ team hosting as the Region 6-2A champs host the Region 8-2A No. 4 seeded Gordon Central (8-12) at 6:00 pm.

The two other boys’ teams hosting are in Class 4A including No. 3 ranked Miller Grove (14-4) and No. 8 ranked Stephenson (10-5) with 6:00 pm games. Miller Grove, the 6-4A No. 1 seed, hosts 7-4A No. 4 seed Central-Carrollton (18-10) and Stephenson takes on No. 3 seeded Pickens (14-12).

In Class 5A boys first round action Martin Luther King Jr. (11-9), the 5-5A No. 4 seed, goes to Athens to take on 8-5A No. 1 seed and No. 8 ranked Clarke Central (18-6) at 7:00 pm.

A Class 6A girls’ game is set at Lee County featuring the Lakeside Lady Vikings (10-9), the No. 4 seed from 4-6A, Lee County (10-10), the 1-6A No. 1 seed, hosts Lakeside at 6:00 pm.

The 1-6A runners-up Valdosta Wildcats (19-5) follow against Tucker at 7:30 pm in a Class 6A boys first round playoff matchup.

DCSD BASKETBALL STATE PLAYOFF SCHEDULE
Tuesday, Feb. 23
Class 2A Boys
Columbia (17-6) at Chattooga (17-3), 7:30 pm

Class 3A Girls
Redan (10-8) at Stephens Co. (17-6), 6:00 pm

Class 4A Girls
Heritage-Catoosa (17-8) at Arabia Mountain (14-2), 5:30 pm
Druid Hills (11-14) at Northwest Whitfield (13-10), 6:00 pm
Stephenson (5-13) at Pickens (20-4), 6:00 pm

Class 5A Girls
Walnut Grove (14-12) at Southwest DeKalb (18-6), 6:00 pm
M.L. King Jr. (16-5) at Greenbrier (21-3), 6:00 pm

Wednesday, Feb. 24
Class 2A Girls
Gordon Central (8-12) at Columbia (15-7), 6:00 pm

Class 6A Girls
Lakeside (10-9) at Lee Co. (10-10), 6:00 pm

Class 4A Boys
Central-Carrollton (18-10) at Miller Grove (14-4), 6:00 pm
Pickens (14-12) at Stephenson (10-5), 6:00 pm

Class 5A Boys
Greenbrier (16-10) at Lithonia (16-3), 6:00 pm
M.L. King Jr. (11-9) at Clarke Central (18-6)

Class 6A Boys
Tucker (14-6) at Valdosta (19-5), 7:30 pm


Source: DCSD Athletics

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: